Lawendowe zbiory

Suszona lawenda

Piękny zapach lawendy sprawia, że od dawna jest obowiązkową rośliną w moim domu. Miłość do niej rozpoczęła się od kupowania suszonych kwiatów, obecnie rośnie szczęśliwie w doniczce i samodzielnie je zbieram. A przecież lawenda to nie tylko piękny zapach ale i szereg właściwości leczniczych!

Kiedy zbieramy lawendę?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać – czym później zbierzemy kwiaty, tym mocniejszy będzie ich zapach. Do saszetek zapachowych – mój ulubiony sposób przechowywania lawendy – zbieramy od otwarcia pierwszej korony do zamknięcia ostatniej. Suszymy w temperaturze pokojowej, ponieważ czym wyższą temperaturę jej dostarczymy, tym więcej zapachu wydzieli podczas suszenia i będzie on słabszy po włożeniu lawendy do saszetki.

Lawenda

Lawendowe zbiory

Jak wykorzystać lawendę

Saszetka wypełniona kwiatami lawendy ma nie tylko zastosowanie estetyczne, ale także trzymana przy poduszce sprawi, że nasz sen będzie spokojniejszy. W sklepach znajdziemy również olejki lawendowe, które nie tylko zmniejszą stres, ale i pomogą w koncentracji! Olejek stosować można również w walce z trądzikiem, a napar z lawendy świetnie łagodzi ból.

Lawendowe saszetki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*