Palaios Panteleimonas

Castle of Platamon

Riwiera Olimpijska jest przepięknie górzystym terenem – wybrzeże od reszty lądu oddziela Olimp razem z masywem Osa. Miało to wpływ na rozmieszczenie miast w tamtej okolicy – większość usytuowana jest wzdłuż brzegu, natomiast tylko nieliczne znajdują się na wzniesieniach.

Zamek Platamon

Postanowiliśmy się więc wybrać szlakiem wyżej położonych miast w okolicy, w której mieszkaliśmy. Niestety, nie mogliśmy liczyć na transport publiczny, więc wybraliśmy się w pieszą wędrówkę. Pierwszym punktem był Zamek Palatamon, który pięknie góruje nad całą okolicą. Pierwsze wzmianki o samym zamku sięgają XI wieku, później służył ostatniej dynastii bizantyjskiej, następnie Wenecjanom, aby wziąć czynny udział w II Wojnie Światowej. Pięknie zachowany zachęca do zwiedzania nie tylko widokami. Uwaga, studenci zwiedzają za darmo!

Zamek Platamon

Widoki z zamku

Paralia Panteleimonos

Palaios Panteleimonas

Po drodze z zamku odwiedziliśmy Neos Panteleimonas (z greckiego Nowe Panteleimonas), które jest mieszkalnym miastem na Riwierze Olimpijskiej. Mieszkalnym, ponieważ wszystkie miasteczka bezpośrednio na wybrzeżu są po sezonie całkowicie opuszczane przez lokalnych mieszkańców. Większość z nich zamieszkuje Saloniki, w których spędza całą zimę. Czego dowiedzieliśmy się od naszych gospodarzy? Ano tego, że gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Grecy zamarzają 😉 Odwołane są lekcje w szkołach, a samochody odmawiają posłuszeństwa.

Od Neos Panteleimonas do Palaios (czyli Starego Panteleimonas) dzieliła nas godzina marszu. Niezbyt przyjemna godzina, ponieważ bezustannie w górę. Mieliśmy znaleźć się dokładnie 367 metrów wyżej. Palaios Panteleimonas nazywane jest żywym skansenem, który zachwyca ciszą i spokojem. Miasteczko zwiedza się dowolnie – nie ma konkretnego szlaku, niektóre domy są wyraźnie opuszczone od wielu lat, lecz sercem tego miejsca jest rynek, w centrum którego rośnie 100-letni platan.

Neos Panteleimonas

Droga do Palaios

Droga w górę

Skansenowe drogowskazy

Palaios Panteleimonas

Drogowskaz

Żywy skansen

Dzicy towarzysze

Opuszczone podwórka

Miasto w górach

Widok na zbocze Olimpu

Greckie domostwo

Wierny towarzysz powrotu

Powrót do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*