Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie

Jednym z nie tylko najpiękniejszych, ale i w ostatnim czasie najpopularniejszych miejsc w Katowicach jest Strefa Kultury. I każdemu, kto jeszcze nie miał okazji się o tym przekonać, serdecznie polecam całą okolicę! Bo oprócz podziwiania pięknego otoczenia, jest tam co robić 😉 Poza Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, punktem widokowym czy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, znajdziemy tam fantastyczne Muzeum Śląskie, do którego odwiedzenia Was zachęcam.

Bilety do Muzeum Śląskiego

Sztuka polska po 1945

Sztuka polska nowoczesna

Mieszkając w okolicy Katowic Muzeum Śląskie znajduje się praktycznie w zasięgu ręki. I obiecywałam sobie od 2014 roku (wtedy właśnie cały kompleks Strefy Kultury został uruchomiony), że udam się tam jak najszybciej. Oczywiście wyszło jak zwykle: nieustanne przekładanie wyjścia. Ostatecznie odwiedziłam je pod koniec zeszłego roku (tak, tak mamy 2018 😉 ), czyli aż po 3 latach! Oczywiście teraz żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej, bo Muzeum naprawdę zachwyca! Nie tylko architekturą, zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną, ale i dbałością o szczegóły – nawet bilety są miniaturowymi dziełami sztuki.

Wystawa stała

Zdzisław Beksiński - AY

Wystawa stała

Jeżeli planujecie udać się do Muzeum Śląskiego, to zaplanujcie sobie na to wyjście dużo wolnego czasu. Udało mi się zobaczyć tylko wystawę stałą, która jest przeogromna, dodatkowo jest jeszcze kilka wystaw czasowych no i spacer po Strefie Kultury. Stałych wystaw mamy do wyboru kilka, które się płynnie ze sobą przenikają – mamy sztukę polską przed i po roku 1945, sztukę sakralną, czy dzieje Górnego Śląska. Pewnie z racji mojego miejsca zamieszkania to właśnie ta ostatnia zainteresowała mnie najbardziej, bo odnalazłam tam wiele elementów, które jeszcze sama pamiętam jako mały dzieciak 🙂 Co jeszcze skradło moje serce? Obraz Zdzisława Beksińskiego AY, którego szczerze uwielbiam i zobaczenie jego obrazu na własne oczy pozostawia ogromne wrażenie.

Wystawa o Górnym Śląsku

Miniaturowe bloki...

...z miniaturowymi oknami

Interaktywne muzeum

Kochani, garść informacji przydatnych, jeżeli planujecie się odwiedzić Muzeum Śląskie. Dobra wiadomość – w okolicy jest duży parking, zła – jest często oblegany, zwłaszcza, gdy dzieje się coś w NOSPRze. We wtorki bilety są za darmo, co jest super fajne, ale trzeba liczyć się z kolejkami w ten dzień, zwłaszcza w okresie letnim. Natomiast okolica jest najpiękniejsza późną wiosną i latem, gdy wszystko jest pięknie zazielenione, a przez oszklone budynki przedziera się słońce. Pozostając w Strefie Kultury możecie odwiedzić szyb Bartosz, czy punkt widokowy na centrum Katowic. Uwielbiam całą okolicę, więc pewnie pojawi się tutaj jeszcze nieraz 🙂

Szyb Bartosz

Oszklone ściany Muzeum Śląskiego

Jesienne słońce w Strefie Kultury

Muzeum Śląskie z zewnątrz

Osiedle Gwiazdy

Komentarze (3)

  • W tym muzeum jeszcze nie byłam, ale tak wlaściwie to śląsk trochę do tej pory omijałam. Może powinnam wpaść tam kiedyś i odwiedzić kilka pięknych miejsc. Muzeum zapisuje jako pierwsze.

    • Meallyn 24 stycznia 2018

      Śląsk od dłuższego czasu zmienia się bardzo intensywnie i z szarego miejsca, którego znakiem rozpoznawczym były huty i kopalnie staje się wyraźnym punktem na mapie kultury i rozrywki 🙂 Koniecznie odwiedź muzeum!

  • Ania | wroznestrony.pl 13 marca 2018

    Świetnie przygotowane muzeum i w ogóle ciekawa okolica. Też byłam i też mi się podobało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*